Piłka nożna

W 1973 roku GKS Tychy skupiał ponad sześciuset zawodników w siedmiu sekcjach sportowych. Najbardziej znaczące w dziejach klubu były sekcje piłki nożnej, hokeja na lodzie i sekcja zapaśnicza oraz lekkoatletyczna. Piłkarskie sukcesy przyszły stosunkowo szybko. GKS Tychy w 1973 roku awansował do II ligi, a w 1974 roku do I ligi. Entuzjazm ogarnął miejscowych kibiców w 1976 roku, gdy tyscy piłkarze zdobyli tytuł wicemistrza Polski. Efektem tego był wyjazd Romana Ogazy wraz z polską reprezentacją na IO w Montrealu w 1976 roku. Polska drużyna zdobyła tam srebrny medal i w ten sposób po raz pierwszy medal olimpijski trafił do tyskiego klubu. GKS Tychy po zdobyciu wicemistrzostwa Polski występował w I rundzie Pucharu UEFA w sezonie 1976/1977. Tyszanie zmierzyli się z niemieckim klubem 1. FC Köln. Pierwszy mecz (15 września 1976) Polacy przegrali na wyjeździe przegrali 0:2. Natomiast na Stadionie Śląskim w Chorzowie (29 września 1976) GKS zremisował 1:1 i tym samym odpadł z rozgrywek. Niestety, krótko później najlepszych piłkarzy podkupiły inne kluby, a GKS spadł do II ligi (1977 rok), a następnie do III ligi.

Później piłkarzom wiodło się różnie. W sezonie 1992/93 powrócili do II ligi, by po roku ponownie spaść do III ligi. Pod koniec lat 90-tych do Tychów zawitała I liga. Jeszcze przed rokiem 2000 założono klub GKS Tychy ’71 i zgłoszono go do rozgrywek piłkarskich. 18 czerwca 2008 roku, po blisko dziesięciu latach gry na piłkarskich peryferiach, GKS Tychy awansował na szczebel centralny do nowej II ligi. Kolejny awans przyszedł w sezonie 2011/12, kiedy to tyszanie uzyskali promocję na zaplecze Ekstraklasy.

Dodajmy, że w lipcu 2008 roku Górnośląski Klub Sportowy Tychy ’71 powrócił do pierwotnej nazwy - Górniczy Klub Sportowy Tychy oraz do historycznego herbu.


Tyski Sport S.A.

Spółka Tyski Sport S.A powstała w marcu 2011 roku. Jej akcjonariuszem jest gmina Tychy. Podstawowym celem działalności spółki jest zarządzanie Stadionem Miejskim. Drugim ważnym zadaniem jest zarządzanie trzema sekcjami sportowymi - hokejową, piłkarską oraz koszykarską.

Tyski Sport S.A. - więcej


Kalendarz Imprez

loading

Obiekty sportowe


Drużyny