Hokej

Klub hokejowy GKS Tychy wywodzi swój rodowód z Murcek. Właśnie tam w 1956 roku powstała drużyna, którą Stanisław Bronowski, organizujący w tym regionie od wielu lat grę w hokeja, zgłosił do rozgrywek. W 1965 roku zespół wywalczył upragniony awans do ekstraklasy, w której jednak nie zanotował rewelacyjnych osiągnięć. Nie ma się czemu dziwić, bowiem klub miał zdecydowanie gorsze warunki treningowe od konkurentów, przede wszystkim nie posiadał własnego lodowiska. Warunki warsztatowe hokeistów Murcek nieco się poprawiły od 4 grudnia 1968 roku, kiedy to uruchomione zostało sztuczne lodowisko w Tychach.

Występujący od 1968 roku w Tychach, hokeiści Murcek wzbudzili zainteresowanie mieszkańców tą dyscypliną. Lecz nie tylko hokej miał wielu sympatyków w naszym mieście, w którym od dawna dojrzewała myśl o powołaniu wielosekcyjnego klubu sportowego, działającego pod patronatem górnictwa. Wykorzystując dobrze rozwijającą się bazę sportową, postanowiono w oparciu o małe kluby działające w okolicy Tychów taki klub stworzyć. I tak 20 kwietnia 1971 roku powołano GKS Tychy, który powstał z połączenia Polonii Tychy, kilku sekcji Górnika Wesoła oraz sekcji hokejowej Górnika Murcki.

GKS-Tychy-1972-hokej-Tyski-Sport

W pierwszym sezonie zespół zajął tylko dziewiąte miejsce w ekstraklasie, a rok później jedną pozycję wyżej. W 1974 r drużyna po raz pierwszy musiała opuścić pierwszą ligę. Banicja nie trwała jednak długo, bo tylko rok. Tyszanie walczyli ze zmiennym szczęściem i stale plasowali się w dolnych rejonach tabeli, budząc niepokój w sercach licznych kibiców. Kolejne potknięcie nastąpiło w sezonie 1977/78, kiedy w ekstraklasie występowało dziesięć zespołów. Wprawdzie nasi reprezentanci zajęli ósme miejsce, ale spadały trzy drużyny i musieli po raz drugi pogodzić się z degradacją. Niewątpliwie wpływ na to miało zamknięcie lodowiska z powodu prac związanych z zadaszeniem. Rok później wrócili do ekstraklasy i do pięknej hali jakiej pozazdrościć mogą inne zespoły w kraju.

Mimo wspaniałego warsztatu pracy i pomocy zakładu opiekuńczego kopalni "Piast", na wyniki trzeba było poczekać do sezonu 1980/81. GKS Tychy prowadzony przez czechosłowackiego trenera Zdenka Habera wystartował rewelacyjnie, stale był w czołówce, przez pewien czas przewodził całej stawce pierwszoligowców i ostatecznie uplasował się na trzecim miejscu, najwyższym w dotychczasowej historii tej sekcji. Sukces ten powtórzono dwa lata później. Swój osobisty rekord hokeiści pobili w 1988 roku, kiedy to zdobyli srebro, ulegając w finale Polonii Bytom.

GKS-Tychy-Piast-1981-hokej-Tyski-Sport

W 2005 roku hokeiści osiągnęli swój największy sukces w historii - zdobycie Mistrzostwa Polski. W następnym sezonie obrona złota się nie udała – GKS przegrał w finale z Cracovią. Rok później klub ponownie wywalczył tytuł wicemistrzowski – tym razem na drodze do mistrzostwa Polski stanęło Podhale Nowy Targ. Ostatnia dekada to najlepszy okres w historii sekcji - tyski zespół co roku walczy o najwyższe cele.

Tychy są także najbardziej utytułowanym klubem w historii rywalizacji o hokejowy Puchar Polski. 30-ego grudnia 2008 roku GKS zdobył to trofeum po raz czwarty, a trzeci raz z rzędu. Tym samym, jako pierwszy klub w historii, wywalczył Puchar Polski na własność. Dokładnie rok później tyszanie zdobyli go po raz piąty.

Sukcesy hokeja:

  • Mistrzostwo Polski (1 raz): 2005.
  • Wicemistrzostwo Polski (6 razy): 1988, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2014.
  • Brązowy medal mistrzostw Polski (5 razy): 1981, 1983, 2002, 2004, 2010, 2013.
  • Puchar Polski (5 razy): 2001, 2006, 2007, 2008, 2009.

Tyski Sport S.A.

Spółka Tyski Sport S.A powstała w marcu 2011 roku. Jej akcjonariuszem jest gmina Tychy. Podstawowym celem działalności spółki jest zarządzanie Stadionem Miejskim. Drugim ważnym zadaniem jest zarządzanie trzema sekcjami sportowymi - hokejową, piłkarską oraz koszykarską.

Tyski Sport S.A. - więcej


Kalendarz Imprez

loading

Obiekty sportowe


Drużyny